favorite
favorite
hide
unhide
flag

Posted

print

Free Childcare (Anchorage)

I'm offering FREE child care in my home - limited spaces available

what's the catch?

Parents have to supply:

ALL the meals:
Breakfast (1 serving of fruit, 1 serving of grain 1 serving of dairy - serving according to the USDA guidelines for the individual child's age) >>actual cost $3 per meal

Lunch (1 serving of fruit, 1 serving of vegetable, 1 serving of protein, 1 serving of grain and 1 serving of dairy) >>actual cost $3 per meal

Snacks (2 of the following for each snack you want your child to get: 1 fruit, 1 grain, 1 dairy) >>actual cost $2 per snack

Formula/Breast milk baby food

Water for in between Meals according to the USDA guidelines for each individual child's age >>actual cost $2 per day

plates, cups for the entire day, no dishes will be washed, so please supply a bag for the dirty dishes!

Arts and Craft Supplies: each child would have to bring with them on a daily basis:

>crayons (non toxic) >>actual cost $1 per month
>paper (as many as you want pictures drawn for you) >>actual cost $5 per month
>glue, glitter, stickers, scissors and other supplies >>actual cost $10 per month
- instructions for what arts you want your child to do for you on a daily basis, since you don't have to pay for me to make a lesson plan >>actual cost for curriculum: $20 per month per child

Circle time:

>musical instruments (can be home made but non toxic) >>actual cost $10 per month on home made instruments
>list of songs you want you child to sing >>actual cost included in curriculum
>flash cards of whatever you want your child to learn any given day - color, shape, letter, number >>actual cost included in curriculum

Toys - well, I do have toys already, but if you want clean and sanitized toys, you might want to supply your own. Remember, I don't get paid for this!

Preschool: I will NOT provide any preschool - that's what teachers get paid $10/hour for !

Story time:

>if you want your child to be read to, please provide a book every day >>actual cost $10 per month

Nap time:

>nap mat >>actual cost $20 per child one time
>sheet that fit the mat >>actual cost $5 per child
>blanket >>actual cost as little as $5 per child

hygiene:
In order to keep your child clean and healthy, you will have to supply:

>3 gallon of water to wash hands >>actual cost $2 per day
>toilet paper >>actual cost $5 per month
>towels and wash clothes >>actual cost $10 one time
>soap >>actual cost $1 per month
>bathroom cleaner >>actual cost $2 per month
>spray bottle with soapy water >>actual cost $1 one time without soap
>spray bottle with bleach solution to sanitize after the bathroom use of your child >>actual cost $1 one time without bleach
>tissue >>actual cost $2 per month
>papertowels or napkins>>actual cost $5 per month
>diapers/wipes parent always supply

Outdoor activities:

>balls
>climbing toys
>bubbles
>jump ropes
>sidewalk chalk
>what else you want your child play with outdoors on a daily basis, please make sure that the toys are age appropriate, clean, no tears or jagged edges, and train your child's fine and gross motor skills!

Now there will be other charges for things parents can't supply but since I WORK for free, I'm sure parents wont mind paying for:

>toilet water for flushing - I will keep a chart on what child uses the toilet how often and divide the bill accordingly
>electricity for a/c in summer and heat in winter - for a 10 hour day this might be $4 for 1 child - so if I get 10 children, you are lucky and only have to pay $0.40 per day
>If I have to travel somewhere with your child, I will bill you for the gas and mileage on my vehicle and divide the insurance like electric bill above

now lets add up the ACTUAL COST on a monthly basis (for 22 work days)

ONE TIME COST PER CHILD:

$ 12 hygiene
$ 30 Nap time
$500 Outdoor activities

meals:
$66 breakfast
$66 lunch
$88 snacks (a.m & p.m)
$36 arts, crafts & curriculum
$10 circle time
$10 story time
$59 hygiene
-------------------------
$ 335 per child not added in the utilities since they change monthly >> THAT IS $15,22 per DAY and does not even pay for the providers time and work, insurance, food for her and her own children!

You have no problem paying $5/hour for a teenage babysitter who only knows CPR, yet do not want to pay $2.50/hour for an experienced, trained child care provider? Here is the solution for you:
  • do NOT contact me with unsolicited services or offers

post id: 6946934383

posted:

updated:

best of [?]